AI – W tym numerze magazynu skupiamy się na przyszłości pracy w erze sztucznej inteligencji. Zajmujemy się tematyką etyki AI, wpływem automatyzacji na przyszłe miejsca pracy, ekonomicznymi aspektami zmieniającego się rynku pracy oraz rolą edukacji w przygotowaniu do nowych wyzwań. Analizujemy, jak sztuczna inteligencja kształtuje współczesny świat pracy i jakie wyzwania stoją przed systemami edukacyjnymi, aby sprostać nadchodzącym zmianom. Naszym celem jest głębokie zrozumienie wpływu AI na życie zawodowe i społeczne.
Wybory to nieodłączny element kształtujący politykę. Decyzje polityczne Włochów czy Francuzów mogą znacząco wpłynąć na kształt polityki europejskiej oraz na spójność całego świata zachodniego. O politycznych dylematach, wyborach i decyzjach minionych miesięcy przeczytacie w ostatnim numerze A NOVO.
Ostatnie miesiące przyniosły kolejne ważne wydarzenia dla Europy środkowo-wschodniej. Szczyt Trójmorza w Rydze czy przyjęcie waluty Euro przez Chorwację to tylko niektóre z nich. O szczegółach tych procesów można przeczytać w kolejnym numerze A NOVO.
Niniejszy numer stanowi podsumowanie konferencji naukowej „Wyzwania przyszłości” zorganizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w 2022 r. Teksty poruszają między innymi tematykę sztucznej inteligencji, kolonizacji kosmosu i przyszłości prawa.
Rosyjska agresja na Ukrainę to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń 2022 roku. Wraz z zespołem pochylamy się nad tym jakie zmiany wynikają z tego dla Europy i świata. Piszemy o polityczny konsekwencjach, sytuacji Polski oraz o tym jak kultura stara się przedstawić te tragiczne wydarzenia. Zapraszamy do lektury!
Kolejny numer poświęciliśmy zmieniającym się charakterze pracy oraz relacjom pomiędzy korporacjami oraz ich pracownikami i klientami. Z naszych analiz i tekstów wyłania się wizja, w której współczesne relacje ekonomiczne mają więcej wspólnego z epoką feudalizmu niż nam się mogło wydawać. Życzymy pożytecznej lektury!
W tym numerze poruszamy problem rosnących w siłę gigantów technologicznych. Ich rosnąca pozycja w świecie stanowi wyzwanie dla państw narodowych oraz organizacji międzynarodowych. Wiele wskazuje na to, że powszechny dostęp do technologii poza oczywistymi korzyściami niesie za sobą szereg wad. W pierwszym numerze staramy się zmierzyć z tym tematem. Mamy nadzieję, że skuteczni.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej
w Katowicach
ul. Warszawska 56/1
40-008 Katowice
Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach od 10 do 18
tel. +48 32 630 43 19
email:
rodm@rodm-katowice.pl
www.rodm-katowice.pl
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
ORGANIZATORZY:
PARTNERZY: