dezinformacja

Rola rosyjskiej dezinformacji w toczącej się wojnie na Ukrainie - debata ekspercka.

22 kwietnia RODM Katowice zorganizował debatę on-line z okazji 25 lecia Polski w NATO. Celem debaty było omówienie rosyjskiej wojny informacyjnej w kontekście manipulacji polskich nastrojów społecznych wobec uchodźców z Ukrainy. Rola rosyjskiej dezinformacji w konflikcie jest istotna, wraz z kolejnymi miesiącami obserwujemy coraz więcej fake-newsów w przestrzeni medialnej. Do udziału w wydarzeniu RODM zaprosił ekspertów z różnych dziedzin związanych z informatyką, cyberbezpieczeństwem oraz geopolityką.

Pierwszym z nich jest Jakub Śliż – prezes stowarzyszenia Pravda. Jest to jedna z trzech uznanych międzynarodowo polskich organizacji fact-checkingowych, działająca aktywnie na rzecz walki z dezinformacją w polskich szkołach. Kolejnym gościem była prof. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, pecjalistka w zakresie bibliologii i informatologii na UMK w Toruniu. Dzięki szerokiemu spektrum jej zainteresowań związanych z informacjami w przestrzeni cyfrowej mogliśmy zagłębić się w nieoczywiste niuanse wojny informacyjnej. Następnym zaproszonym ekspertem był dr. Piotr Kułakowski – specjalista ds. bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej i krajów byłego ZSRR. Dr. Kułakowski jest specjalistą w sprawie rosyjskiej wojny informacyjnej. Jego doświadczenie zdobyte podczas misji dyplomatycznej w Kijowie jest bezcenne w kontekście analizowania działań rosyjskich w cyberprzestrzeni.

W debacie wzięła udział również doktorantka UJ mgr. Kateryna Savranska, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rosyjską wojną informacyjną. Doświadczenie zdobyła podczas wielu międzynarodowych projektów takich jak “Obserwatorzy Kremla” czy SCIENCE+ podczas których analizowała wpływ rosyjskiej propagandy na społeczeństwo w Polsce. Działa również jako analityczka w Stowarzyszeniu Demagog, zajmując się fact-checkingiem, jej spojrzenie na omawiane w trakcie debaty wydarzenia jest bezcenne. Ostatnim zaproszonym ekspertem był Mateusz Zadroga – absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pasjonat historii oraz fact-checker portalu FakeNews.pl, jego obszary zainteresowań to wojskowość, historia oraz dezinformacja jako narzędzie współczesnej wojny. Pracował również jako specjalista w zespole analityków PJATK gdzie przyczynił się do stworzenia narzędzia Ai do wykrywania i zwalczania fake-newsów. Debatę prowadził Adrian Misiak – politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, przedstawiciel RODM Katowice.

Wzrost znaczenia samoświadomości obywateli w celu skuteczniejszego przeciwdziałania fake-newsom.

W trakcie debaty zadawano pytanie jaka jest rola rosyjskiej dezinformacji w zmianie postaw Polaków wobec uchodźców i wojny. Omawiano zagrożenia związane z fake newsami i przedstawiono przykłady fałszywych narracji w internecie. Przedstawiono również metody identyfikacji i zwalczania dezinformacji w sieci. Działalność dezinformacyjna to element współczesnej wojny hybrydowej w którą zaangażowana jest Polska. Umiejętność wykrycia i zidentyfikowania fake-newsów jest niezbędna do poruszania się we współczesnym internecie.

Skip to content